Vědecké a popularizační akce
Zde se nacházejí prezentace z různých populárně vědeckých akcí a vystoupení, na kterých se podílíme
BRF MUNI 2021 – CEITEC 11.11.2021
VIDA BRNO Bastlfest 2021 – 20.11. – 21.11.2021
VIDA – bastlfest 2019 – Elektronické digitální hračky a modely 15. – 17.10.2019 tři na sebe navazující popularizační workshopy – Elektronické digitální hračky a modely. Cílová skupina byla Děti všech věkových skupin, převládající návštěvy základních škol, doplněné širokou odbornou i laickou veřejností. Nácviku čtení schémat, podle nich výroba různých elektronických digitálních hraček, pro malé děti pro zlepšení jemné motoriky a montáže pomocí lustrových svorek, pro starší zdokonalení v pájení, osazování, a oživování složitějších elektronických a digitálních systémů. Chlapci z kroužků stavby a programování robotů zde navíc prezentovali inteligentní rakev, která byla předmětem srpnového příměstského tábora, procesorem řízenou loď a učili zde programovat zájemce procesorem řízenou křižovatku pomocí flowchartů s procesory PICAXE i jak se programuje v assembleru. Pro malé návštěvníky, děti do druhé třídy ZŠ byl navržen a děti montovali dvouledkový blikač použitelný při pohybu dětí na silnicích, nebo večer ve skupinách, aby byli dobře vidět. Starší děti pak vyráběly pípák, složitějším výrobkem byl výstražný blikající maják kombinovaný s LED baterkou. Nejsložitější bylo solární světlo, napájené ze solárního článku s Pájeným žebříkem, po kterém lezl panáček vyrobený z rezistorů. Celé bylo komponováno se svítící kuličkou ze skla. Odezva návštěvníků byla velmi pozitivní, připravené úkoly byly pro ně zajímavé. Zajímali se o možnosti výuky stavby a programování robotů, elektronických systémů a elektronických dovedností.
Noc vědců v technickém muzeu Brno 2019 V tomto ročníku „noci vědců“ jsme v rámci projektu PRIM prezentovali ukázky a možnosti využití technických robotických hraček vhodných pro edukaci. Prezentováni byli především OzoBoti včetně novějšího typu OzoEVO, návštěvníci si mohli vyzkoušet programování ozobotů pomocí barevných kódů i pomocí počítače a blokového programovacího jazyka OzoBlockly. Mimo Ozobotů byl prezentován robot Dash & Dot a také nově pořízený robot Sphero. V druhé sekci stánku KTeIV byl prezentován chlapci z kroužku stavby a programování robotů princip Peltierova článku pro chlazení, topení, měření a výrobu elektrické energie a modely dalších technických zařízení jako je rekuperační jednotka.
Business Research Forum 2019 – 25.4.2019 pavilon CEITEC MU – Třetí ročník Business Research Fora, největší akce prezentující výsledky aplikované vědy a výzkumu na Masarykově univerzitě a možnosti spolupráce s největší univerzitou na Moravě. Věda mění podnikání. Pojďte ji dělat s námi! Účastnili se – Jiří Hrbáček, Martin Beneš – lektoři a žáci kroužků stavby a programování robotů pro žáky ZŠ – Vojta Studený, Jiří Mašek, Jiří Žák, František Zyka a Martin Němec. fotogalerie je zde.
Namakaný den 2019 Slovenská technická univerzita Košice 10.4.2019 . Jedna z nejvýznamnějších mezinárodních popularizačních akcí, na kterých se podílíme. V show roomu jsme představovali mluvící diferenciální podvozky, mluvící blikající hvězdu, robotickou ruku řízenou procesorem a programovatelné semafory. Realizovali jsme 3 hodinové workshopy, zaměřené na programování robotů v assembleru a doc. Hrbáček měl přednášku na téma popis robotického systému H&S a důležitost programování robotů v assembleru. Záznam přednášky je zde. Následující den jsme navštívili fakultu elektrotechniky a informatiky a její lagoratoře – open laboratory, laboratoř virtuální reality a steel park. Akce se aktivně účastnili žáci našich kroužků robotiky – Nabi Ghalib, Fanda Zika, Jirka Žák, Marťa Němec, Sam Griger, Vojta Studený, Jiří Mašek a Luk Witpeerd. Patří jim velký dík za skvělou reprezentaci naší robotiky, ale i fakulty a katedry. Byli jsme tu od 9. do 12.4. abychom se mohli blíže také seznámit s košickou technickou univerzitou. Velký dí patří organizatorům, především Ing. Miro Biňasovi, Ph.D.
VIDA robotiáda 8.2.2019 a VIDA roboti 9.2.2019 Šesti týdenní výroba tří soutěžních robotů vyvrcholila soutěží VIDA robotiáda – mezinárodní soutěž, kde jsme startovali v disciplíně „Nelegový robo sprint“. Protže na dráhy půl dne pálilo slunce a silné halogeny nefungovala IR reflexní čidla, což se potvrdilo i při první rozjížďce. Proto jsme operativně odpojili čidla a snažili jsme se dva soutěžní roboty zajet na jízdu bez řízení dráhy. Druhá rozjížďka dopadla mnohem lépe, ale opět jsme nezabodovali. Na příští rok si připravíme alternativní navádění robota pomocí sonaru, což vyloučí vliv tepla na naváděcí systém senzorů. V každém případě patří velký dík Martinovi Němcovi, Vojtovi Studenému a Fandovi Zykovi, kteří odvedli šest týdnů perfektní práce na robotech a se ctí se účastnili soutěže. Po celou sobotu pak jsme ukazovali jak jsou konstruováni naši roboti, jak jsou programováni v Assembleru. Ukazovali jsme programování světelné hvězdy a řízení semaforů ve worschopech. Galerie z této akce je zde.
Bastlfest ve VIDA Brno 16. – 18. 11. 2018 Zajišťovala s námi KTeIV PedF MU. Zde byl opět realizován workshop, kde jsme měli 6 stanovišť – s jízdou
diferenciálního podvozku, programování jízdy robota po zadané dráze, spolupráce robota se systémem scratch, programování světelných efektů s hvězdou 24 LED, programování konečného automatu – semaforů na zúženém místě vozovky, ovládání robotické ruky a model vlaku s autmatickým vedením vlaku a činost úplného autobloku.
Noc vědců v technickém muzeu v Brně – 100 let vědy 5.10.2018
Workshop programování robotů ve spolupráci s KTeIV PedF MU spoluúčast s námi měla SPŠ Čichnova Brno. Vystavené modely – robotická ruka, modely řízených lodí, řízení robota ze scratch, řízení scratch a hry z robota, autonatický přejezdový systém pro křížení tramvaj-silnice, úplný autoblok řízení jízdy vlaku s automatickou signalizací na přejezdech.
Brno v pohybu – 19.5.2018 Sokol Brno
Jízda zručnosti s robotickým diferenciálním podvozkem na akci Sokola Brno
Namakaný deň – wokshop pro žáky ZŠ, tvorivá dielna, prednáška- STU Košice 8. až 11.5.2018
Programování a stavba robotů v praxi vyzkoušejte si, zda zvládnete řízení robotů z prostředí Scratch, nebo naopak ovládat animaci vytvořenou ve Scratchi pomocí robota. A co tak naprogramovat jízdu robota po čáře pomocí reflexních čidel s využitím programování pomocí vývojových diagramů? Nebo zda dokážete naprogramovat jízdu robota v jazyce BASIC? Pro ty šikovnější i neprogramátory máme připravenou jízdu zručnosti s diferenciálním podvozkem a kapotáží, kterou si naši malí makáči vyrobili sami. A to vše pod jejich odborným dohledem. Těší se na vás našich devět nejmladších makačů ze základních škol.
Fotogalerie z namakaného dnu je zde. Vystoupení Jiřího Hrbáčka na namakaném dnu je zde.
Robotická sobota ve VIDA – VIDA Brno 17.2.2018
Workshop pro rodiče s dětmi na téma stavba a programování robotů. 8 pracovišť kde si děti i jejich rodiče mohli zapojit a naprogramovat robotický systém.
Mini Science Slam Divadelní kontejner – festival nezávislých divadel na konci léta 25.8.2017
Tento projekt přivádí divadlo a hudbu blíže k lidem do centra Brna, do míst, kterými běžně lidé procházejí. Divadelní kontejner je nekomerční projekt, který dává lidem možnost zažít konec léta pod širým nebem, v ulicích svého města. Lidé si ještě chvíli užijí pohodovou atmosféru pozdního léta. Festival ukazuje i jiný pohled na běžnou brněnskou ulici a to v kontextu nezávislé divadelní kultury. Koncept festivalu je postavený na instalaci skladového kontejneru, který sloužil jako zázemí a site specific prostor pro divadlo. Akce nabídla platformu pro nezávislá, nejen brněnská divadla, která se tímto způsobem zapojují do dotváření atmosféry babího léta v Brně.Letos jsme tam vystoupili s programem, věnujícím se nutnosti praktické výuky nejen na základních školách. Vystupovali také tři žáci z kroužků Stavby a programování robotů s loděmi, které si vlastnoručně vyrobili. František Zyka, Martin Němec a Ondřej Kahoun.
Business Research Forum 2017 – 27.4.2017 pavilon CEITEC MU – Druhý ročník Business Research Fora, největší akce prezentující výsledky aplikované vědy a výzkumu na Masarykově univerzitě a možnosti spolupráce s největší univerzitou na Moravě. Věda mění podnikání. Pojďte ji dělat s námi! Účastnili se – Jiří Hrbáček, Martin Beneš – lektoři a žáci kroužků stavby a programování robotů pro žáky ZŠ – Vojta Studený, Jiří Mašek, Jiří Žák, Karolína Kuberová, Martin Němec
MINI science Slam Tři ocásci Brno 2017
Cukrárna Tři ocásci na „Jarošce“ 25.4.2017. Aktéři z řad žáků kurzů – Jiří Žák, Vojta Studený a Jiří Mašek
Ministrině školství na PedF MU – 3.2.2017
Setkání Jihomoravského společenství za přítomnosti ministryně školství, rektora MU a dalších významných osobností politického života a vzdělávacích institucí. Pan děkan Němec nás požádal, abychom paní ministrini přiblížili naše unikátní kroužky. V pondělí 6. 3. 2017 se v prostorách budovy CVIDOS na Poříčí 31a uskutečnilo setkání Jihomoravského společenství za přítomnosti ministryně školství, rektora MU a dalších významných osobností politického života a vzdělávacích institucí.Prezentovali jsme přítomným práci v kroužcích stavby a programování robotů. Zde můžete vidět několik fotografií z této akce. Martin Němec, Kája Kuberová a Vojta Studený představili několik aplikací, které v kroužcích realizovali.
Noc vědců v technickém muzeu 2016 téma – Bezpečnost
Účastnily se tyto instituce se svými programy: Střední průmyslová škola chemická Brno, Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně, Středisko rané péče SPRP Brno, Eurocentrum Brno a Europe Direct Brno, Technické muzeum v Brně, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity – Katedra technické a informační výchovy.
Akci svými exponáty zabezpečili žáci a lektoři prestižních kurzů Staby a programování robotů. Šlo o exponáty – jak naprogramovat robota, jak ochránit pracovníka bucharu před rozdrcením ruky, jak pracuje drážní zabezpečovací systém automatického vedení vlaku, jak ochránit vzácné obrazy v muzeích a galeriích laserovou bránou, jak zabezpečit prostor proti vetřelci PYR čidlem, jak zabránit nekontrolovatelné jaderné štěpné reakci v jaderném reaktoru. Prezentaci zabezpečovali doc. Ing. Jiří Hrbáček, Ph.D. se svými žáky a lektory z kurzů, Ing. Zdeněk Hodis, Ph.D. vedoucí katedry KTeIV, Mgr. Petr Vybíral a studenti KTeIV.
Brněnský Lunapark – Science slam mini
Vojta Studený a Jirka Hrbáček, 12.4.2016
Vědec před kamerou – kurz MU, krátký rozhovor s doc. Hrbáčkem o kurzech robotiky pro děti – leden 2016
Brněnský Lunapak – Science slam MUNI
Vystoupení 11.5.2015 Adam Jílek, Vojta Studený a Jiří Hrbáček
Jak se stát špičkovým konstruktérem….
Business Research Forum Masarykovy univerzity 2015 – 30.dubna 2015 pavilon CEITEC. Téměř 300 zájemců z řad firem, veřejných institucí i vědeckých týmů. Šlo tak o dosud největší setkání v historii univerzity prezentující výsledky její vědy a výzkumu – od vynálezů a technických řešení přes aplikace po projekty či metody.
Science Slam MINI
3. března 2015 v Kabaretu Špaček jak to tam vypadalo se můžete podívat zde. Jak bojovat nejen s počítačovou demencí ……
Prezentace kurzů stavby a programování robotů na ZŠ na mezinárodní konferenci ICTE 2014
Článek ve sborníku je v anglickém jazyce, prezentace v českém jazyce. Shlédnout ji lze zde. Délka vystoupení doc. Hrbáčka je 10 minut.
veda.muni.cz/podívejte se: Badatelna – 10. díl: Co je to neviditelné světlo
Po létě je tu další díl Badatelny. Vzali jsme si tentokrát na pomoc kluky Adama a Vojtu, kteří se zajímají o roboty. Některé jejich výtvory řídí tzv. neviditelné světlo. Podívejte se, co to je, k čemu všemu se dá použít a zda ho nemáte i doma. Neviditelné světlo ve službách techniky (infrazáření) – první díl „Neviditelné světlo“. Divadlo techniky se představuje – Ve videu vystupuje Adam Jílek (8. třída ZŠ Židlochovice) a Vojta Studený (3. třída ZŠ Židlochovice), žáci vzdělávacího kurzu „Stavba a programování robotů H&S electronic systems“
Science Slam na AFO 2014 v Olomouci
Brněnský Science Slam už je skoro mezinárodní záležitost! Takhle to vypadalo na našem vystoupení na festivalu Academia Film Olomouc
První Science slam – 1.6.2013
Jiří Hrbáček vysvětluje, proč je s výukou techniky dobré začít už u dětí ve třetí třídě. Docent z pedagogické fakulty Jiří Hrbáček měl jasno o tom, čemu se bude věnovat, už jako dítě. „První autíčko, které jsem dostal, si pamatuju jen zevnitř,“ popisuje počátky své vášně pro techniku a kybernetiku. Pokouší se obecenstvo nadchnout pro svůj systematický přístup ve vzdělávání v oblasti techniky. Tvrdí, že s technicky zaměřenou výukou je dobré začít už u dětí ve třetí třídě.